kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zmarła Krystyna Feldman
2007/1/24 21:50:00

W wieku 87 lat, w swoim poznańskim mieszkaniu zmarła aktorka Krystyna Feldman. O śmierci "mistrzyni epizodów" poinformowała dyrekcja Teatru Nowego z którym była ona związana aż do swojej śmierci.

Krystyna Feldman przygodę z aktorstwem rozpoczęła prawie 70 lat temu. Nie należała do aktorek z pierwszych stron gazet, jej liczne role teatralne i filmowe to przede wszystkim epizody i role drugoplanowe, bez nich jednak przedsięwzięcia, w których brała udział, nie byłyby ani tak wyraziste, ani tak bogate.

była Hesią w „Moralności Pani Dulskiej”, a także Chochołem w „Weselu”, grywała postacie męskie – m. in. Kaja w „Królowej Śniegu” i Nikifora w filmie, który w dużym stopniu przydał jej popularności- „Mój Nikifor”. Debiut filmowy aktorki przypada na rok 1953 („Celuloza” Jerzego Kawalerowicza), ale w kinowych i telewizyjnych przedsięwzięciach regularnie brała udział od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Najważniejsze role tu to: sąsiadka Kurowskich w serialu „Jan Serce”(1981), ciotka Ringa w „Yesterday”(1984), pani Krysia w „Pociągu do Hollywood” (1987).

Mimo, że dorobek zawodowy Krystyny Feldman jest imponujący, popularność zyskała dopiero kilka lat temu, w 1999 roku zaczęła grać we wziętym serialu komediowym „Świat według Kiepskich”, wcieliła się tu w rolę teściowej Ferdynanda Kiepskiego, babkę Rozalię.

Praktycznie do końca swoich dni aktorka pozostała aktywna zawodowo.


Senior.pl
Oprac: Joanna Gacka

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Krystyna Feldman, aktorka, film


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»