kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

13. Festiwal Gwiazd w Gdańsku
2008/7/2 23:40:00

Przed Dworem Artusa Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz i Waldemar Dąbrowski, Przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Gwiazd oraz Krzysztof Materna - dyrektor artystyczny, uroczyście dokonali otwarcia trzynastego Festiwalu Gwiazd. Festiwal potrwa do 6 lipca.

Do Gdańska specjalnie na tę okazję przyjechał amerykański artysta Peter Coffin, który przedstawił zrealizuje tu swój projekt „UFO 2008”. Pomysł Coffina zakłada wieczorny przelot nad miastem i plażą w Gdańsku i Sopocie helikoptera z podczepianą konstrukcją imitującą stereotypowy wizerunek UFO (obręcz ze światłami). Happening będzie poprzedzony szeroko zakrojoną akcją medialną, dzięki której ma się on stać przedmiotem masowej obserwacji. Uwaga artysty skoncentruje się na reakcjach na „niezidentyfikowany obiekt latający” i wrażeniach, jakie wywarł na obserwatorach świadomych sytuacji oraz tych, którzy zetkną się z „UFO” przypadkowo. Artysta będzie dokumentował odbiór dzieła poprzez fotografów i socjologów zbierających relacje wśród publiczności. Obserwatorzy UFO będą mogli przysyłać swoje zdjęcia i komentarze do organizatorów projektu. Całość znajdzie się w specjalnym katalogu. Po przelocie instalację Coffina będzie można obejrzeć z bliska w gdańskim kinie „Neptun”. Zamiarem Coffina jest realizacja kolejnych edycji tego projektu w kilku miejscach na świecie, m.in. w Brasilii (Brazylia), Marfie (Teksas, USA) i na Bermudach. Projekt „UFO 2008” będzie pierwszą prezentacją twórczości Coffina w Polsce.

W trakcie trwającego od 3 do 6 lipca Festiwalu Gwiazd na plaży w Sopocie odbędzie się także odsłonięcie rzeźby „Dwaj ludzie z szafą”, nawiązującej do słynnej etiudy filmowej Romana Polańskiego. Na uroczystości ma być osobiście reżyser. Autorem rzeźby jest jeden z najciekawszych polskich artystów współczesnych, Paweł Althamer. Odsłonięciu dzieła towarzyszyć będzie muzyka Krzysztofa Komedy w wykonaniu kwintetu Tomasza Stańki. Inspiracją do stworzenia rzeźby była głośna etiuda Romana Polańskiego pod tym samym tytułem, której akcja kończy się na sopockiej plaży, mniej więcej w tym samym miejscu, w którym stanie rzeźba Althamera. Metaforyczna opowieść Polańskiego o dwóch mężczyznach wędrujących przez nieprzyjazny im świat z nieporęcznym brzemieniem - tytułową szafą - i groteskowy, przygnębiający obraz świata, z wszechobec­nym brakiem tolerancji i zrozumienia dla odmienności odżywa w projekcie Althamera, który po raz kolejny w swojej twórczości dotyka tematu wykluczenia, inności oraz budowania relacji międzyludzkich.

W ramach tegorocznego Festiwalu Gwiazd przewidziano wiele spektakli teatralnych, pokazów filmowych i koncertów. Filmowy program Festiwalu Gwiazd wypełnią spotkania i projekcje pod szyldem „Kocham Kino” Grażyny Torbickiej. „Przedpremierowy pokaz zamknięty „Zaginionego imperium” i spotkanie z Karenem Szachnazarowem będzie tym ciekawsze, że nikt w Polsce jego najnowszego filmu nie widział” - zapowiada Grażyna Torbicka. W Salonie filmowym „Kocham Kino” o twórczości Romana Polańskiego będą rozmawiać jego przyjaciele: Janusz Morgenstern, Andrzej Kostenko, Jerzy Skolimowski i Gene Gutowski. „Przegląd 60 lat polskiej animacji” uświetni rozmowa z Mariuszem Wilczyńskim i projekcja jego filmu „Kizi Mizi”. Wydarzeniem stanie się zapewne pokaz zamknięty „Braci Karamazow” Petra Zelenki.


Wśród wydarzeń muzycznych w programie umieszczono koncert „Siedmiu Bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego oraz przekazanie przez kompozytora specjalnego utworu Europejskiemu Centrum Solidarności, które za kilka lat ma powstać w Gdańsku. Kom­pozycja „Siedem bram Jerozolimy”, napisana z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta, będzie głównym akcentem koncertu urodzino­wego Krzysztofa Pendereckiego. Zdaniem kompozytora „Siedem bram Jerozolimy” kontynuuje trady­cję takich jego utworów jak „Pasja wg Św. Łukasza”, „Jutrznia”, „Magnicifat”, „Te Deum’ i „Polskie Requiem”. „To jeden z moich najczęściej granych utworów, reprezentatywny dla twórczości ostatnich lat” - mówi kompozytor. „Bardzo uniwersalny, bo Jerozolima jest miastem świętym dla nas wszystkich” – dodaje.
4 lipca odbędzie się nietypowy koncert „Jest dobrze - piosenki niedokończone”. „Krzysztof Materna zwrócił się do mnie z pomysłem koncertu inspirowanego przez poczucie humoru, styl bycia i dialogi Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza” - mówi Janusz Kondratiuk, reżyser wieczoru. Ich powiedzonka stały się kanwą nowych piosenek, które wykonają współcześni twórcy: Hanna Banaszak, Stanisław Soyka, Andrzej Grabowski, Maciej Maleńczuk, Jacek Bończyk, Janusz Kłosiński (pan Józio z Rejsu), Jacek "Budyń" Szymkiewicz i grupa Habakuk.
Podczas Festiwalu Teatr Narodowy w Kijowie pod kierownictwem artystycznym Bogdana Stupki pokaże spektakl „Lew i Lwica”. Odbędzie się także wieczór poezji rosyjskiej w wykonaniu Daniela Olbrychskiego oraz koncert „Rosyjscy bardowie” w reżyserii Jerzego Satanowskiego.
Festiwal Gwiazd to także tradycyjne odciskanie dłoni przez osobistości świata sztuki i kultury na Promenadzie Gwiazd. W tym roku zrobią to m.in. Krzysztof Penderecki, piosenkarka Anna Maria Jopek, pisarz Jerzy Pilch oraz malarz i reżyser teatralny Józef Szajna.



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Festiwal Gwiazd, Gdańsk, gwiazdy


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »